SSS  Sıkça Sorulan Sorular

Güneş Enerjisi Karlı mı?

Enerji uzmanları ve bilim adamları geleceğin enerji ihtiyacının yenilenebilir enerjiden karşılanacağını sık sık vurguluyorlar. Yakın zamanda fosil bazlı yakıtlar yerlerini başta Güneş olmak üzere rüzgâr ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına bırakacak.

Güneş enerjisinin temiz, düşük maliyetli, yenilenebilir olması GES kurmak isteyenlerin aklına güneş enerjisi karlı mı sorusunu getiriyor. 1MW’a kadar lisans almadan da kurulabiliyor olması, elektrik maliyetinden kaçmak isteyen herkesin ilgisini çekiyor. Fakat ekonomik dalgalanma, döviz kurunun sürekli artış göstermesi GES kurulumunu da etkiliyor. Görünürde GES kurulumu pahalı bir yatırım olarak görülebilir. 1MW’lık araziye kurulan GES’lerin maliyeti 2021 fiyatlarına göre 700.000-900.000 USD’ye kadar düşmüş durumda. Fakat benim arazim var; 1MW’lık bir Güneş Enerjisi Santralleri (GES) kurmak istiyorum; dediğinizde bunu kuramıyorsunuz, çünkü arsanın bulunduğu yere bağlı bir Enerji Nakil Hattı (ENH) olması gerekiyor ve bu Enerji Nakil Hattı (ENH) bağlanacağı TEİAŞ trafosunda kapasite olması gerekiyor; 2016 yılından beri ne yazık ki yeni trafo kapasitesi verilmiyor. Dolayısıyla devletin yaptığı ihaleler dışında araziye yeni Güneş Enerjisi Santralleri (GES) kurmak pek mümkün değil. Güneş Enerjisi Santralleri (GES) kurmak istiyorsanız bu şimdilik sadece fabrikanız, işletmeniz ve konutlarınız üzerine kuracağınız sistemlerle mümkün. Bunun için eğer kuracağınız Güneş Enerjisi Santralleri (GES) 10KW ve altı bir sistem ise; prosedürleri daha kısa ve göreceli olarak kolay; eğer 10KW üstü bir sistem ise 3 aylık bir süreçten geçip çağrı mektubu almanız gerekmektedir.

GES’ler için ekonomik ömür 25-30 yıl olarak kabul ediliyor. Santralin kendini amorti etmesi konutlarda ortalama olarak 7,5, ticari işletmelerde ise 5-6 yıl arasıdır. Ayrıca 30 yıl boyunca elektrik faturası ödemeyeceğinizi de hesaba katmalısınız. Güneş enerji sisteminizin size sağlayacağı bir avantaj da üretim fazlası enerjinizi devlete satabiliyorsunuz. İsterseniz fazla elektriğinizi özel elektrik kurumlarına da satabiliyorsunuz. Böylece ortalama 7 yılda kara geçmiş oluyorsunuz.

500 KW Güneş Enerji Getirisi Ne kadardır?

Elektrik Piyasası Kanunu’nda yapılan son düzenlemeyle isteyen herkes 1 MW altında olmak şartıyla lisans almadan GES kurabiliyor. Hem kendi enerjinizi karşılayıp hem de kar sağlamak istiyorsanız 500 KW kapasiteli bir GES kurdurabilirsiniz. Bu durumda 500 kw güneş enerji getirisi ne olur diye sorabilirsiniz.

500 KW güneş enerji santrali kurmanın standart bir maliyeti bulunmuyor. 500 KW güneş enerji santrali kurmanın maliyeti takribi olarak 450.000 USD olarak alınabilir. Kullanacağınız profiller, paneller, solar inverterler, tek/çift yönlü sayaçlar, kablo kanalı, kablo, enerji nakil hattı, trafo tesisi maliyette önemli rol oynuyorlar. Maliyetten kaçmak ve daha ekonomik çözümler düşünmek mümkündür ancak santralinizin verimsiz olmasını sağlayacaktır.

Malzeme seçimi verimi etkiler mi?

Kurduracağınız GES’in getirisinin yüksek olmasını istiyorsanız, kaliteli malzeme kullanmalısınız. Bununla birlikte çalışacağınız firma da çok önemlidir. Sektörde yeterli bilgisi olmayan, teknik olarak güçlü olmayan bir firmayla çalışırsanız, santraliniz sorunlu çalışabilir.

Santralin getirisi, kurulduğu bölgeye göre farklılık gösterecek mi?

Kurduracağı santralin getirisi, coğrafik bölgeye göre farklılık gösterecektir. Örneğin Akdeniz, Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kurulan bir 1000 KW’lık bir santralin ilk yıl 200 bin dolar üzerinde kazancı oluyor. 25 yılın sonunda yıllık kazancınız 160 bin dolara düşebiliyor. Bu santrali Marmara, Karadeniz bölgelerinde kuracak olursanız ilk yıl 160 bin dolar civarında kazancınız oluyor. 25 yılın sonunda ise yıllık kazancınız 120 bin dolara düşebilmektedir.

Burada tekrar üstüne basa basa hatırlatıyoruz. Güneş Enerjisi Santralleri (GES) kurmak istiyorsanız bu şimdilik sadece fabrikanız, işletmeniz ve konutlarınız üzerine kuracağınız sistemlerle mümkün. Ama en önemlisi kuracağınız arsaya en yakın TEİAŞ trafo merkezi tarafından bir kapasite verilip verilmediği. Maalesef son yılında yeni trafo kapasiteleri verilmemektedir. Bunu kontrol etmeden yola çıkmanız pek çok emeğinizin boşa gitmesine sebebiyet verecektir. “Lokal tüket-lokal üret”– Öz-tüketim modeline göre fabrikanızın veya işletmenizin çatısına – çatı üstü güneş enerji sistemi- çatı üzeri GES kursanız bile muhakkak bu işin ruhsatı yerine geçen çağrı mektubunu almanız gerekmektedir.

250 KW Güneş Enerji Santralı için gereken arsa ne kadar?

5 bin metrekare araziye sahip özel veya tüzel kişiler için 250 KW GES idealdir. Bu durumda 250 kw güneş enerjisi getirisi ne kadar olduğunu hesaplayabilirsiniz.


250 KW doğru güç hesaplamasına göre doğru firma ve sistemi bulmanız önemlidir. Kar hesabı yapabilmeniz için sisteminiz doğru şekilde kurulması ve çalışıyor olması gerekiyor. Bu nedenle sektörün güçlü ve profesyonel firmalarıyla çalışmanızda yarar vardır.

2021 yılında Güneş Enerjisi Kurmak İstiyorum. Mümkün mü?

Güneş enerjisinin temiz, düşük maliyetli ve sonsuz olması güneş enerjisi kurmak istiyorum 2021 yılının en çok isteği olacağını gösteriyor.

Müstakil evinize, sitenize, apartmanınıza, fabrikanıza GES kurdurmak istiyorsanız enerji sektöründe tecrübeli bir EPC firması bulmanız şart. Sektör yeni olduğu için deneyimsiz ve kar mantığı güden firmalar bir hayli çoğunluktadır. Güçlü referanslara, kurumsal kimliğe sahip bir firmayla çalışırsanız ileride başınız ağrımaz. 

Güneş Tarlası Kurmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kendi elektriğini kendisi üretmek isteyen özel ve tüzel kişiler güneş tarlası kurmak için gerekli belgeler arayışına giriyorlar. GES başvurusu için bir dosya oluşturuyorsunuz. Ama en önemlisi kuracağınız arsaya en yakın TEİAŞ trafo merkezi tarafından bir kapasite verilip verilmediği. Maalesef 2016 yılından beri yeni trafo kapasiteleri verilmemektedir. Bunu kontrol etmeden yola çıkmanız pek çok emeğinizin boşa gitmesine sebebiyet verecektir.

Dosyanızda pek çok belgenin bulunması gerekiyor; bunlardan bazıları aşağıda sıralanmaktadır.

1.    Çağrı mektubu; Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden alınan marjinal tarım arazisi olduğunu gösterir belge, hattın bağlanacağı trafo merkezi bilgisi, tapu, güneş enerjisi santralinin teknik özelliklerini gösteren tipik Tek Hat Şeması,

2.    İl Özel İdaresi veya Belediye tarafından onaylanmış uygunluk yazısı

3.    Tesiste kullanılacak her ekipmanın elektriksel ve fiziksel teknik özellikleri

4.    Sistemi tasarlayan firma bilgisi, vekaletname, faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri

5.    Güneş enerjisi santral projesini imzalayacak mühendisin “Elektrik Mühendisi” olduğuna dair belge

6.    ENH Enerji Nakil Hattı Projesi

Hangi Şartta Güneş Tarlası Kurabilirim?

Kendi elektriğini kendisi üretmek isteyen özel ve tüzel kişiler güneş tarlası kurmak için gerekli belgeler arayışına giriyorlar. GES başvurusu için bir dosya oluşturuyorsunuz. Ama en önemlisi kuracağınız arsaya en yakın TEİAŞ trafo merkezi tarafından bir kapasite verilip verilmediği. Maalesef 2016 yılından beri yeni trafo kapasiteleri verilmemektedir. Bunu kontrol etmeden yola çıkmanız pek çok emeğinizin boşa gitmesine sebebiyet verecektir.

Kendi enerjinizi karşılamak için güneş tarlası kurmak isteyebilirsiniz. Bu konuda bilgi ve yardım almak için NEON SOLAR’i arayabilirsiniz. Alanında uzman ve donanımlı mühendise ne yapmalıyım diye sorabilirsiniz. Santralin maliyeti ve sürecini öğrenmek için NEON SOLAR size her türlü danışmanlık ve desteğini sunuyor. Zamandan ve maliyetten tasarruf yapmak istiyorsanız bize yazın.

Güneş Tarlası için Finansman Bulunabilir mi?

Tarlanıza, işletmenizin yanına; fabrikanızın çatısına, sulama havuzumun üstüne güneş tarlası kurmak istiyorsunuz ama yeterli finansmana sahip değilsiniz. Ayrıca bu dönemde bir riske de girmek istemeyebilirsiniz. O zaman Bankalarla temas kurmak gerekir. Tüketiminiz yeterli ise birçok banka size kredi vermeye meyillidir. NEON SOLAR bu doğrultuda size gerekli teknik desteğe verecektir.

Trafo Merkezi ‘ne Olan Mesafe Önemli mi?

GES kurmak kadar, kuracağınız santralin dağıtım şirketinin trafo merkezine uzaklığı da önemlidir. Bazı kişiler trafo merkezi ‘ne olan mesafe önemli mi? diye düşünebilir. Arazi ile trafo merkezi arasındaki uzaklık arttıkça kurulum maliyeti artıyor. Ayrıca dağıtım şirketi maksimum 20 km uzaklığa onay veriyor. Daha uzak olan yerlerin dosyalarına onay vermiyorlar. Tabbi burada unutulmaması gereken nokta yeni arazilere trafo kapasitesi verilmiyor. Öztüketim- “Lokal tüket-lokal üret” modeline göre fabrikanızın veya işletmenizin çatısına – çatı üstü güneş enerji sistemi- çatı üzeri ges kursanız bile muhakkak bu işin ruhsatı yerine geçen çağrı mektubunu almanız gerekmektedir.

Arsa Özellikleri Nasıl Olmalı?

Güneş tarlası kurulmasında arsa önemli rol oynuyor. Her arsaya GES kuramıyorsunuz. İlgili mevzuatta arsa özellikleri nasıl olmalı açıkça belirtilmiş. Öncelikle arsanız verimli toprağa sahip olmamalıdır. Arsa marjinal tarım arazi statünde olmalı. Verimli araziye santral izni verilmiyor. Arsanızın özellikleri;

·         Marjinal tarım arazisi statüsünde,

·         Eğimli,

·         Güney cepheli,

·         250 KW için 5 bin, 500 KW için 10 bin dönüm ölçüsünde olması gerekiyor.

Önemli-önemli: Trafo kapasitesi artık verilmediği için arsa kurulumları mümkün olmamaktadır.

Güneş Tarlası Kurma Süreci Nasıldır?

Arazi seçiminizi yaptıktan sonra güneş tarlası kurma süreci başlıyor. Size en yakın il tarım müdürlüğüne gidip marjinal tarım raporu başvurusunda bulunuyorsunuz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının e-sayfasında çevresel etki değerlendirme (ÇED) muafiyet raporu alıyorsunuz.

Bundan sonra dağıtım şirketlerinin web sitelerinde açıklanan “çağrı mektubunda almak için gereken belgeler” listesindeki belgeleri tamamladıktan sonra enerji dağıtım şirketine başvuruyorsunuz. Şirket her ayın ilk 20 gününde toplanıp, dosyanızı inceliyor. Dosyanızın geçerli olması, süreci kısa tutmak adına sektörde deneyimli bir firmayla çalışmanız yararınıza olacaktır. Burada tekrar üstüne basa basa hatırlatıyoruz. Güneş Enerjisi Santralleri (GES) kurmak istiyorsanız bu şimdilik sadece fabrikanız, işletmeniz ve konutlarınız üzerine kuracağınız sistemlerle mümkün. Ama en önemlisi kuracağınız arsaya en yakın TEİAŞ trafo merkezi tarafından bir kapasite verilip verilmediği. Maalesef 2016 yılından beri yeni trafo kapasiteleri verilmemektedir. Bunu kontrol etmeden yola çıkmanız pek çok emeğinizin boşa gitmesine sebebiyet verecektir. “Lokal tüket-lokal üret”– Öztüketim modeline göre fabrikanızın veya işletmenizin çatısına – çatı üstü güneş enerji sistemi- çatı üzeri ges kursanız bile muhakkak bu işin ruhsatı yerine geçen çağrı mektubunu almanız gerekmektedir.

SOLAR